СПЕЦИФІКА ПРОФЕСІЙНО-БОЙОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ФАХІВЦІВ СИЛ СПЕЦІАЛЬНИХ ОПЕРАЦІЙ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.31392/NZ-npu-154.2022.11Ключові слова:
фахівці Сил спеціальних операцій, професійно-бойова діяльністьАнотація
У статті з’ясовано особливості професійно-бойової діяльності фахівців Сил спеціальних операцій Збройних Сил України та їхнє місце у сучасній війні. Для дослідження зазначеної теми застосовувалися такі методи, як-от: теоретичний аналіз та узагальнення наукової і методичної літератури, даних мережі Інтернет, документальний метод.
На основі аналізу відкритих літературних джерел виокремлено особливості професійної та бойової діяльності фахівців Сил спеціальних операцій (ССО) Збройних Сил України та країн-членів НАТО. Розкрито їхнє призначення та основні завдання. Вивчено історичні аспекти формування ССО й типові завдання, серед яких виокремлюють такі, як: сучасні бойові дії та рейди; психологічні операції; робота “цивільної адміністрації”; здобуття розвідувальної інформації за лінією фронту; створення агентурних мереж; медична допомога; пошук, евакуація та доставка полонених, заручників; підготовка до переворотів, повалення режимів; впровадження у структуру військових організацій та спецслужб з метою шпигунства чи знищення людей, які представляють державі загрозу; проведення антитерористичних і операцій; виявлення, ідентифікація, визначення цілей для власних засобів ураження.
Доведено, що світові соціально-економічні та суспільно-політичні зміни другої половині ХХ століття, а також науково-технічний прогрес, що їх супроводжував, призвели до кардинальних змін у безпековому середовищі, зокрема й у поглядах і принципах ведення війн. Збройна боротьба вже не розглядається як основна форма ведення війни, а військова могутність – як необхідна умова перемоги. Нині важливу роль відіграють тактики та стратегії ведення війни, у яких повинен чітко орієнтуватися кожен військовий. Саме сукупність належної професійної підготовки бійців та їхнє розуміння усталених правил і законів війни надають можливість успішно виконувати завдання, поставлені командуванням.
Виявлено, що професійно-бойова діяльність фахівців ССО висуває високі вимоги як до професійної, так і до психофізичної підготовки особового складу, оскільки бійці повинні виконувати низку важливих завдань, від яких залежить безпосередня безпека країни та її громадян.
Посилання
Вєдєнєєв Д., Слюсаренко А. Сили спеціальних операцій. як це виглядає в провідних країнах НАТО. Оборонно-промисловий курс. URL:http://opk.com.ua
Герасимов А. П., Куплевацька О. І. Формування Сил спеціальних операцій. Аналітична записка. URL:https://niss.gov.ua/doslidzhennya/nacionalna-bezpeka/formuvannya-sil-specialnikh-operaciy-analitichna-zapiska
Антонов А., Жилін Є. Ворог як система. Еволюція збройного протиборства в сучасній війні. Defense Express. 2014. № 10. С. 36-43.
Вєдєнєєв Д. В., Гапеєва О. Л., Слюсаренко А. В. “Гібридні війни” – новітня форма асиметричного протистояння. Воєнно-історичний вісник. 2015. Вип. 3. С. 103-109.
Скіпальський О., Груздь С. Сили спеціальних операцій Міноборони України в контексті українських реалій. Виклики і ризики. 15 вересня 2016. С. 29-43.
Вєдєнєєв Д., Слюсаренко А. Сили спеціальних операцій: провідна сила війн майбутнього // Defense Express. URL:http://shieldandsword.mozohin.ru/kgb5491/specnaz.htm
Силы специальных операций США. URL:http://www.zakon-grif.ru/swat/articles/view/157-0.htm