Упровадження сучасних підходів у позашкільній освіті

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31392/NZ-udu-158.2024.20

Ключові слова:

компетентнісний підхід, освітній процес, позашкільна освіта, особистість, самоосвіта

Анотація

У статті проаналізовано компетентнісний підхід до організації освітнього процесу в позашкільній освіті, який базується на виробленні необхідних вмінь і навичок, а не на штучному накопиченні теоретичних знань. Такий підхід сприяє формуванню особистості, яка може швидко ухвалювати рішення, брати на себе відповідальність, вирішувати проблемні ситуації, а також адаптуватися до змінних умов життя. Одним із векторів компетентнісного підходу є навчання впродовж усього життя і прагнення до саморозвитку.

Розглянуто наукові погляди вітчизняних учених на теорію компетентнісного підходу, а також надано тлумачення терміна "компетентність", яке визначають як індивідуальну властивість людини, яка повною мірою реалізує себе в житті, володіючи відповідними знаннями, уміннями, навичками, досвідом і культурою. Поняття компетентності посідає центральне місце у світовій освітній практиці.

Вказано, що якість і швидкість формування компетентностей залежить від самодіяльності, свідомого ставлення особистості до різних видів діяльності. Поняття компетентності є ширшим за знання, навички і здібності, оскільки передбачає інтелектуальний розвиток і активну діяльність особистості водночас.

Компетентнісний підхід має регулярний характер і базується на узагальненні загальноприйнятої практики. Він передбачає посилення практичного спрямування в освіті, формування у здобувачів освіти компетентностей, що дають їм можливість повноцінно самореалізуватися в сучасних умовах.

Встановлено, що з-поміж компетентностей, які є основою реалізації компетентнісного підходу в позашкільній освіті, виділяють пізнавальну, практичну, творчу і соціальну компетентності.

Доведено, що формування компетентностей – це двобічний процес, що залежить як від здобувачів освіти, так і від викладача, який має створити відповідні умови для навчання і знайти індивідуальний підхід до кожного учня.

Біографія автора

Т. В. Биковський , Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова

редакційний відділ, технічний редактор

Посилання

Bykovska O. Implementation of innovative technologies in out-of-school education : opportunities and prospects. Revista Eduweb. № 18(2). P. 129-140. ISSN : 1856-7576.

Бех І. Д. Виховання особистості : підруч. для студ. вищ. навч. закл. Київ : Либідь, 2008. 848 с.

Биковська О. В. Позашкільна освіта : теоретико-методичні основи : монографія. Київ : ІВЦ АЛКОН, 2008. 336 с.

Биковський Т. В. Методика навчання інформаційних технологій у позашкільних навчальних закладах : дис. ... канд. пед. наук : 13.00.02. Київ, 2011. 198 с.

Биковський Я. Т. Педагогічні умови діяльності гуртків закладів позашкільної освіти : монографія. Київ : ІВЦ АЛКОН, 2020. 148 с. URL : http://enpuir.npu.edu.ua/handle/123456789/32293

Закон України «Про освіту». URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19

Закон України «Про позашкільну освіту». URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1841-14

Компетентнісний підхід у сучасній освіті : світовий досвід та українські перспективи. Бібліотека з освітньої політики / за заг. ред. О. В. Овчарук. Київ : «К.І.С.», 2004. 112 с.

Конституція України. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show

Концепція позашкільної освіти в умовах воєнного стану. URL : https://pou.org.ua/wp-content/uploads/2024/05/Kontseptsiya-pozashkilnoyi-osvity-v-umovah-voyennogo-stanu2024.

Позашкільна освіта в Україні : навч. посіб. / за ред. О. В. Биковської. Київ : ІВЦ АЛКОН, 2006. 224 с.

Стратегія розвитку позашкільної освіти. Вид. 2-ге, перер. і доповн. / за ред. проф. О. В. Биковської. ІВЦ АЛКОН, 2021. 117 с. URL : https://rep.up.krakow.pl/xmlui/bitstream/handle/11716/10888/Bykowska

Сущенко Т. Позашкільна педагогіка : теорія, історія практика : наук.-метод. посіб. Київ : МАН, 2011. 299 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-19

Номер

Розділ

ПЕДАГОГІЧНІ НАУКИ